Česky English
Drobečková navigace

Úvod > České derby > Historie Českého derby > 2015

2015

95. Mercedes-Benz České derby

V neděli 21. června se v Conseq Parku Velká Chuchle uskutečnil nejprestižnější dostihový den sezóny s klasickým vrcholem 95. Mercedes-Benz Českým derby (2400 m), jež bylo s celkovou dotací 2,5 miliónu korun opět nejbohatším středoevropským rovinovým dostihem.

Váňovský dotek génia

Do nejdůležitější klasické zkoušky sezóny vyslal legendární Josef Váňa v roli trenéra tři koně, kteří sice k největším favoritům nepatřili, přesto se všichni dokázali dostat na dotovaná místa, tedy mezi prvních sedm v cíli!

Po takřka ideálním, bezkolizním průběhu dostihu jistě o délku a půl zvítězil hnědák Touch of Genius (15:1) ze stáje Statek Blata Český Ráj manželů Dufkových (Josef Dufek je majitelem FK Mladá Boleslav a jeho dostihová stáj je velmi mladá, existuje teprve třetím rokem), stájový kolega Tamarind Cove (15:1, ž. Verner) obsadil bronzový stupínek a třetí Váňův kůň Gibb’s Beach (stáj Jasna, 80:1, ž. Chaloupka) skončil sedmý. Na druhé místo se, stejně jako v přípravné Velké červnové ceně prosadil držitel rakouské Velké jarní, sázková třetí šance Oriental Sky (stáj Patrik ČR, tr. Olehla, 6:1, ž. Zatloukal), čtvrtý finišoval prvně ve zdejším regionu poražený premiant květnové Velké jarní ceny, sázkový favorit Aldar (Ramzan Kadyrov, tr. Šavujev, 1,8:1, ž. Murzabajev), pátý byl francouzský host Parzival (Scuderia Magenta, tr. Botti, 8:1, ž. Rispoli) a šestý honorář vytěžil loňský juniorský šampión Sirius Shine (DAR, tr. Petrlík, 11:1, ž. Línek).

Josef Váňa získal své třetí vítězství v boji o modrou stuhu (předtím 2005 Ready for Life a 2011 Roches Cross), v sedle Touch of Geniuse se svého prvního triumfu nejen v Derby, ale vůbec na klasické scéně, dočkal dvojnásobný český šampión (2011 a 2012), devětadvacetiletý žokej Jaromír Šafář.

Další dění:

Úvod odpoledne patřil dvouletým koním a jejich tradiční Simsonově ceně (II. k., 1200 m), kterou opanovala debutující svěřenkyně Pavla Tůmy Skara (Stáj Charvátová, 3,3:1), sázkovou druhou favoritku k jisté výhře dovedl žokej Jan Verner.

V 11. Ceně TRM (I. k., 1200 m) si nečekané vítězství z dubnového Memoriálu Jaroslava Maška zopakoval velmi spolehlivý čtyřletý hnědák Nine ou Four (Syndikát V3J, tr. Luka, 7,8:1), tentokrát v sedle s žokejem Petrem Foretem.

Stálicí na mílařském poli je nestárnoucí sedmiletý hnědák Chardonney Tcheque (Dr. Charvát, tr. Šatra, 1,6:1), což potvrdil lehkou obhajobou loňského triumfu v 12. Tattersalls Mile (I. k., 1600 m), k níž jej bezpečně dovedla žokejská superstar dne, čtyřnásobný francouzský šampión Ioritz Mendizabal.

Ve 36. Ceně WAGO (I. k., 2200 m) pro tříleté klisny vybojovala o krátkou hlavu třetí letošní i kariérní vítězství sázková favoritka Amga River (Valentin Bukhtoyarov, tr. Šavujev, 2,7:1) s úřadujícím českým žokejem-šampiónem Bauyržanem Murzabajevem.

Vytrvalecký 56. Zlatý pohár Rádia Impuls (I. k., 2400 m) pro starší koně jeho aktéři rozběhli velmi pomalu, ve svižné koncovce se z čelní pozice jistě, počtvrté v řadě prosadil čtyřletý favorit Aztek (tr. T. Váňa, 1,6:1), který přinesl třetí nedělní výhru pro stáje manželů Charvátových a druhý plný zásah žokeji Petru Foretovi.

Cenu Stáje Sokrates (IV. k., 1800 m), zařazenou do celoročního seriálu MS amatérských jezdkyň, vyhrála nejzkušenější z reprezentantek sedmi zemí v sedlech a vedoucí žena průběžného pořadí šampionátu Joséphine Chini ze Švédska, jež k jistému prvenství dovedla podruhé během tří týdnů vítěznou sedmiletou klisnu I Want Dance (Filipův kůň, 5:1), jejíž úspěch byl zároveň druhým nedělním vítězstvím trenéra Tomáše Šatry.

V závěrečné Ceně EBF (III. k., 1600 m) pro nezvítězivší tříleté koně splnil navzdory půlroční zdravotní pauze roli první sázkové šance stříbrný z loňské Ceny zimního favorita Amadeon (Stanislav Chudáček, tr. Vocásková, 1,5:1), a dvojnásobný žokej-šampión (2004, 2005) Jan Rája se tak v kariérní bilanci přiblížil na pouhé čtyři body jubilejní čtyřstovce vyhraných rovinových dostihů.