Česky English
Drobečková navigace

Úvod > České derby > Historie Českého derby > 2015 - 2017

2015 - 2017

2015

Do nejdůležitější klasické zkoušky sezóny 2015 vyslal legendární Josef Váňa v roli trenéra tři koně, kteří sice k největším favoritům nepatřili, přesto se všichni dokázali dostat na dotovaná místa, tedy mezi prvních sedm v cíli! Po takřka ideálním, bezkolizním průběhu dostihu jistě o délku a půl zvítězil hnědák Touch of Genius (15:1) ze stáje Statek Blata Český Ráj manželů Dufkových (Josef Dufek je majitelem FK Mladá Boleslav a jeho dostihová stáj je velmi mladá, existuje teprve třetím rokem), stájový kolega Tamarind Cove (15:1, ž. Verner) obsadil bronzový stupínek a třetí Váňův kůň Gibb’s Beach (stáj Jasna, 80:1, ž. Chaloupka) skončil sedmý. Na druhé místo se, stejně jako v přípravné Velké červnové ceně prosadil držitel rakouské Velké jarní, sázková třetí šance Oriental Sky (stáj Patrik ČR, tr. Olehla, 6:1, ž. Zatloukal), čtvrtý finišoval prvně ve zdejším regionu poražený premiant květnové Velké jarní ceny, sázkový favorit Aldar (Ramzan Kadyrov, tr. Šavujev, 1,8:1, ž. Murzabajev), pátý byl francouzský host Parzival (Scuderia Magenta, tr. Botti, 8:1, ž. Rispoli) a šestý honorář vytěžil loňský juniorský šampión Sirius Shine (DAR, tr. Petrlík, 11:1, ž. Línek). Josef Váňa získal své třetí vítězství v boji o modrou stuhu (předtím 2005 Ready for Life a 2011 Roches Cross), v sedle Touch of Geniuse se svého prvního triumfu nejen v Derby, ale vůbec na klasické scéně, dočkal dvojnásobný český šampión (2011 a 2012), devětadvacetiletý žokej Jaromír Šafář.

2016

Za horkého letního počasí se ve čtvrtek vpodvečer (netradičně, kvůli možnosti odvysílání přímého TV přenosu v čase konání fotbalového MS) uskutečnil nejprestižnější dostihový den sezóny, jehož vrcholem samozřejmě bylo 96. Mercedes-Benz České derby, 2400m klasický dostih s celkovou dotací 2,5 miliónu korun nejbohatší středoevropský rovinový dostih. Výjimečný termín umožnil účinkování řady špičkových žokejů, působících v zahraničí, a tak pražské publikum vidělo v akci např. Filipa Minaříka, Eduarda Pedrozu, Václava Janáčka, Jozefa Bojka či Tomáše Lukáška. Jako sázkový favorit nastupoval do dostihu vítěz Velké červnové ceny Timekeeper (2,3:1) před Gontcharem (3:1) a premiantem Starohájského kritéria Albe Backem (5,5:1). O poctivé tempo se postarali nejprve Petr Foret v sedle Sedmikrasky a posléze Pierantonio Convertino s Albe Backem, vedoucí trio stále doplňoval Rump Cimpr Campr, kterému Jozef Bojko poskytl velmi dobrý průběh dostihu a svěřenec Tomáše Váni se po vyrovnání pole v cílové rovině dostal na vedoucí pozici. U distančního terče (200 m před cílem) jej však zdolala Krasava, za níž se posouval i Bonys, ale to už ze středu pole vnější stopou zrychloval Gontchar. V koncovce se jistě o jednu délku prosadil francouzský odchovanec Gontchar, za nímž zbylé stupně vítězů obsadili čeští rodáci: v posledním termínu dohlášená klisna Krasava (ž. Lukášek, tr. Vocásková, stáj Stanislav Chudáček, 17:1) a Bonys (ž. Verner, tr. Petrlík, stáj DAR, 35:1). V dalším těsném doběhu získala čtvrté místo stříbrná z Jarní ceny klisen Sedmikraska (ž. Foret, tr. Lisek, DS Pegas, 25:1), pátý finišoval jeden ze sázkových outsiderů Grace of Gracie (ž. Palík, tr. Horáková, stáj BORS Břeclav, 50:1), šestý a sedmý honorář vybojovali překvapivě nejlepší z trojice svěřenců Josefa Váni Urban Joy (ž. Zatloukal, stáj Lokotrans, 35:1) a Rumpl Cimpr Campr (tr. T. Váňa, Stáj Englicovi, 30:1). V extrémně zhuštěném dalším pořadí skončili Golden Devil, Timekeeper a Partyday, kterou na desáté pozici dělilo od vítěze pouhých tři a půl délky. Gontchar dosavadní kariéru absolvoval ve Francii a toto bylo jeho první tuzemské vystoupení, vyhrál podruhé v životě. Jeho žokej, trojnásobný český šampión Bauyržan Murzabajev se v Derby prosadil poprvé a dočkal se zatím svého největšího úspěchu. Prvně České derby vyhrál také kosmopolitní majitel Valentin Bukhtoxarov, zatímco trenér Arslangirej Šavujev odsedlával již svého čtvrtého vítěze nejvýznamnější české klasiky.

2017

V šokujícím a dramatickém doběhu 97. Českého derby České podnikatelské pojišťovny se prosadil jeden z největších sázkových outsiderů a jediný tuzemský rodák ve startovním poli Joseph (50:1), který v epickém duelu o krátkou hlavu předčil stříbrného z Velké červnové ceny Felixe (ž. Rája, tr. Török, DS Pegas, 30:1), za nímž o dvě a půl délky na třetím místě finišoval vítěz slovenské Velké jarní ceny George Boole (ž. Šara, tr. F. Holčák, AGA-Vlachovice, 27:1). Mezi sedm nejlepších, beroucích dotované pozice, se z preferovaných aktérů vešel jedině premiant české Velké jarní ceny, čtvrtý Sir Sun (ž. Chaloupka, tr. Urbánek, stáj Lokotrans, 5,5:1), pátý skončil nenápadný Silver Ball (ž. Koplík, tr. Šavujev, stáj Valentin Bukhtoyarov, 60:1), nejnižší dva honoráře vydělali bronzový z Velké červnové ceny Aeneas (ž. Lukášek, tr. J. Váňa, stáj Statek Blata Český ráj, 20:1) a Irwin Forge (ž. Šmida, tr. R. Holčák, stáj UTRIN, 55:1). V koncovce se zcela propadli hlavní favorité Black Canyon (2,5:1 - 10.) a Nagano Gold (4:1 - 14.), kteří přivedli pole do cílové roviny, neumístil se ani poprvé v ČR představovaný Stellar Speed (4,5:1 - 9.). V sedle Josepha druhého triumfu v české modré stuze dosáhl žokej Jiří Palík, když i svého prvního vítězství v Českém derby dosáhl s koněm českého chovu (2005 Ready for Life). Joseph do dostihu nastoupil sice jako premiant květnového mosteckého trialu Memoriálu dr. Frankenbergera, ale se startovním kurzem 50:1 se ze sázkového hlediska nakonec stal druhým nejpřekvapivějším vítězem v historii Českého derby. Trenér Pavel Tůma i majitel a chovatel vítězného koně Jiří Charvát se v nejprestižnějším klasickém dostihu roku dočkali premiérového prvenství. Joseph dosáhl na rychlé dráze druhého nejlepšího času v historii Českého derby 2:29,19.