Česky English
Drobečková navigace

Úvod > České derby > Historie Českého derby > 2015 - 2019

2015 - 2019

2015

Do nejdůležitější klasické zkoušky sezóny 2015 vyslal legendární Josef Váňa v roli trenéra tři koně, kteří sice k největším favoritům nepatřili, přesto se všichni dokázali dostat na dotovaná místa, tedy mezi prvních sedm v cíli! Po takřka ideálním, bezkolizním průběhu dostihu jistě o délku a půl zvítězil hnědák Touch of Genius (15:1) ze stáje Statek Blata Český Ráj manželů Dufkových (Josef Dufek je majitelem FK Mladá Boleslav a jeho dostihová stáj je velmi mladá, existuje teprve třetím rokem), stájový kolega Tamarind Cove (15:1, ž. Verner) obsadil bronzový stupínek a třetí Váňův kůň Gibb’s Beach (stáj Jasna, 80:1, ž. Chaloupka) skončil sedmý. Na druhé místo se, stejně jako v přípravné Velké červnové ceně prosadil držitel rakouské Velké jarní, sázková třetí šance Oriental Sky (stáj Patrik ČR, tr. Olehla, 6:1, ž. Zatloukal), čtvrtý finišoval prvně ve zdejším regionu poražený premiant květnové Velké jarní ceny, sázkový favorit Aldar (Ramzan Kadyrov, tr. Šavujev, 1,8:1, ž. Murzabajev), pátý byl francouzský host Parzival (Scuderia Magenta, tr. Botti, 8:1, ž. Rispoli) a šestý honorář vytěžil loňský juniorský šampión Sirius Shine (DAR, tr. Petrlík, 11:1, ž. Línek). Josef Váňa získal své třetí vítězství v boji o modrou stuhu (předtím 2005 Ready for Life a 2011 Roches Cross), v sedle Touch of Geniuse se svého prvního triumfu nejen v Derby, ale vůbec na klasické scéně, dočkal dvojnásobný český šampión (2011 a 2012), devětadvacetiletý žokej Jaromír Šafář.

2016

Za horkého letního počasí se ve čtvrtek vpodvečer (netradičně, kvůli možnosti odvysílání přímého TV přenosu v čase konání fotbalového MS) uskutečnil nejprestižnější dostihový den sezóny, jehož vrcholem samozřejmě bylo 96. Mercedes-Benz České derby, 2400m klasický dostih s celkovou dotací 2,5 miliónu korun nejbohatší středoevropský rovinový dostih. Výjimečný termín umožnil účinkování řady špičkových žokejů, působících v zahraničí, a tak pražské publikum vidělo v akci např. Filipa Minaříka, Eduarda Pedrozu, Václava Janáčka, Jozefa Bojka či Tomáše Lukáška. Jako sázkový favorit nastupoval do dostihu vítěz Velké červnové ceny Timekeeper (2,3:1) před Gontcharem (3:1) a premiantem Starohájského kritéria Albe Backem (5,5:1). O poctivé tempo se postarali nejprve Petr Foret v sedle Sedmikrasky a posléze Pierantonio Convertino s Albe Backem, vedoucí trio stále doplňoval Rump Cimpr Campr, kterému Jozef Bojko poskytl velmi dobrý průběh dostihu a svěřenec Tomáše Váni se po vyrovnání pole v cílové rovině dostal na vedoucí pozici. U distančního terče (200 m před cílem) jej však zdolala Krasava, za níž se posouval i Bonys, ale to už ze středu pole vnější stopou zrychloval Gontchar. V koncovce se jistě o jednu délku prosadil francouzský odchovanec Gontchar, za nímž zbylé stupně vítězů obsadili čeští rodáci: v posledním termínu dohlášená klisna Krasava (ž. Lukášek, tr. Vocásková, stáj Stanislav Chudáček, 17:1) a Bonys (ž. Verner, tr. Petrlík, stáj DAR, 35:1). V dalším těsném doběhu získala čtvrté místo stříbrná z Jarní ceny klisen Sedmikraska (ž. Foret, tr. Lisek, DS Pegas, 25:1), pátý finišoval jeden ze sázkových outsiderů Grace of Gracie (ž. Palík, tr. Horáková, stáj BORS Břeclav, 50:1), šestý a sedmý honorář vybojovali překvapivě nejlepší z trojice svěřenců Josefa Váni Urban Joy (ž. Zatloukal, stáj Lokotrans, 35:1) a Rumpl Cimpr Campr (tr. T. Váňa, Stáj Englicovi, 30:1). V extrémně zhuštěném dalším pořadí skončili Golden Devil, Timekeeper a Partyday, kterou na desáté pozici dělilo od vítěze pouhých tři a půl délky. Gontchar dosavadní kariéru absolvoval ve Francii a toto bylo jeho první tuzemské vystoupení, vyhrál podruhé v životě. Jeho žokej, trojnásobný český šampión Bauyržan Murzabajev se v Derby prosadil poprvé a dočkal se zatím svého největšího úspěchu. Prvně České derby vyhrál také kosmopolitní majitel Valentin Bukhtoyarov, zatímco trenér Arslangirej Šavujev odsedlával již svého čtvrtého vítěze nejvýznamnější české klasiky.

2017

V šokujícím a dramatickém doběhu 97. Českého derby České podnikatelské pojišťovny se prosadil jeden z největších sázkových outsiderů a jediný tuzemský rodák ve startovním poli Joseph (50:1), který v epickém duelu o krátkou hlavu předčil stříbrného z Velké červnové ceny Felixe (ž. Rája, tr. Török, DS Pegas, 30:1), za nímž o dvě a půl délky na třetím místě finišoval vítěz slovenské Velké jarní ceny George Boole (ž. Šara, tr. F. Holčák, AGA-Vlachovice, 27:1). Mezi sedm nejlepších, beroucích dotované pozice, se z preferovaných aktérů vešel jedině premiant české Velké jarní ceny, čtvrtý Sir Sun (ž. Chaloupka, tr. Urbánek, stáj Lokotrans, 5,5:1), pátý skončil nenápadný Silver Ball (ž. Koplík, tr. Šavujev, stáj Valentin Bukhtoyarov, 60:1), nejnižší dva honoráře vydělali bronzový z Velké červnové ceny Aeneas (ž. Lukášek, tr. J. Váňa, stáj Statek Blata Český ráj, 20:1) a Irwin Forge (ž. Šmida, tr. R. Holčák, stáj UTRIN, 55:1). V koncovce se zcela propadli hlavní favorité Black Canyon (2,5:1 - 10.) a Nagano Gold (4:1 - 14.), kteří přivedli pole do cílové roviny, neumístil se ani poprvé v ČR představovaný Stellar Speed (4,5:1 - 9.). V sedle Josepha druhého triumfu v české modré stuze dosáhl žokej Jiří Palík, když i svého prvního vítězství v Českém derby dosáhl s koněm českého chovu (2005 Ready for Life). Joseph do dostihu nastoupil sice jako premiant květnového mosteckého trialu Memoriálu dr. Frankenbergera, ale se startovním kurzem 50:1 se ze sázkového hlediska nakonec stal druhým nejpřekvapivějším vítězem v historii Českého derby. Trenér Pavel Tůma i majitel a chovatel vítězného koně Jiří Charvát se v nejprestižnějším klasickém dostihu roku dočkali premiérového prvenství. Joseph dosáhl na rychlé dráze druhého nejlepšího času v historii Českého derby 2:29,19. V St Leger se neumístil, v Ceně prezidenta republiky ještě získal třetí místo, ale po další sezóně jeho dostihová kariéra skončila.

2018

Vítězství v 98. CPI PG Českém derby (Gd-3, 2400 m, 2,5 mil. Kč) překvapivě vybojovala hnědka Blessed Kiss (30:1) s žokejem Wladimirem Panovem v čase 2:33,52 a stala se po třinácti letech první vítěznou klisnou v nejprestižnějším klasickém dostihu sezóny. Zároveň byla po dlouhých jednadvaceti letech prvním vítězným koněm trénovaným přímo na chuchelském závodišti, kde připravoval původem ruský kouč Igor Endaltsev. Blessed Kiss vybojovala (svůj druhý životní) triumf pro svého majitele, kazašského podnikatele Yerbola Baizharkinova v sázkovém kurzu 30:1 a na konto získala rovný jeden milión korun. V jejím sedle dosáhl premiérové výhry v derby i na českém území žokej Wladimir Panov, ruský rodák, patřící do širší jezdecké špičky v Německu. A právě německý host, sázkový druhý favorit Poldi's Liebling (ž. Hardouin, tr. Wöhler, Stall Audenhove, 5:1), byl největším soupeřem Blessed Kiss a podlehl až po velkém duelu rozdílem krku. O dvě délky zpět získal třetí honorář silným finišem z hloubi pole útočící Mon Cheri (ž. Chaloupka, tr. Urbánek, Lokotrans, 8:1), který progres formy o tři týdny později v Bratislavě přetavil ve zisk Slovenského derby. Čtvrtá a šestý skončili reprezentanti stájí Jiřího Trávníčka Carmella (ž. Mitchell, tr. Török, DS Pegas, 25:1) a ve Francii trénovaný Dragon (ž. Foret, tr. Fouin, Haras de Beaufay, 10:1), mezi něž se vklínil pátý Darkolva (ž. Quinn, tr. F. Holčák, Joly, 8:1), posléze vítěz Slovenského St Leger. Nejnižší, sedmý honorář vybojoval Res Judicata (žk. Liška, tr. Tůma, Dr. Charvát, 9:1), jenž následně obsadil třetí příčku v Derby na Slovensku. Tam pražská vítězka Blessed Kiss finišovala druhá, nicméně své kvality potvrdila lehkým prvenstvím v zářijovém St Leger, v němž si připsala druhé klasické vítězství a po sezóně byla vyhlášena Nejlepší tříletou klisnou roku.

2019

Devětadevadesátý ročník nejprestižnější klasické zkoušky sezóny, Českého Derby (Gd-3, 2400 m, 2 mil. Kč), se konal v sobotu 22. června a navzdory dvěma silným dešťovým přeháňkám se sešla solidní návštěva. Publiku se představilo čtrnáct tříletých hřebců a dvě klisny, jako favorit nastupoval na jaře neporažený reprezentant stáje Joly, vítěz karlovarské Jarní ceny i pražské Velké červnové ceny Angkor Wat (35:10), druhou šancí u sázejících byl dosud nezvítězivší, stříbrný z Velké červnové a Frankenbergerova memoriálu Pacific Hill (49:10). A právě tato dvojice, vedená špičkovými českými žokeji s bohatými mezinárodními zkušenostmi, se po startu, kdy se nikomu nechtělo dopředu, posunula na dvě přední pozice, na nichž vytrvala až do cíle. Filip Minařík v sedle svěřence Josefa Váni Angkor Wata vzal zodpovědnost za diktování tempa na sebe, Jiří Palík jej s Pacific Hillem následoval. V polovině dostihu měl tento tandem na ostatní několik délek náskoku, po volnější pasáži pak oba znovu zařadili vyšší rychlost a soupeři už je nedostihli. V závěrečném duelu měl více sil Pacific Hill, útočící ze druhé pozice, který v čase 2:36,08 zvítězil jistě o délku a čtvrt před Angkor Watem, kterého sice mocně stíhal vítěz Velké jarní ceny Ignacius Reilly (ž. Murzabajev, stáj Syndikát V3J, 7:1), ale v cíli zůstal o krk třetí. Jeho tréninkový kolega, oba chystá Václav Luka, Ramssio (žk. Liška, stáj Hrubý, 65:10) skončil o tři délky zpět čtvrtý, před premiantem slovenské Velké jarní ceny Arcturusem (ž. Šafář, tr. F. Holčák, stáj Meridian, 13:1). Dotovaná místa ještě obsadili nejlepší ze čtveřice českého chovu Kristiano (j. Ferhanov, tr. Vocásková, stáj Stanislav Chudáček, 20:1) a lepší z dua klisen Nikeandnemesis (ž. Šmida, tr. F. Holčák, stáj Joly, 70:1). Mezi sedm nejlepších se tedy vešli oba svěřenci Václava Luky i všichni tři zástupci velkokarlovické stáje Valencio, v níž trénují otec a syn Holčákovi. Pacific Hill dodal třetí vítězství v Českém Derby žokeji Jiřímu Palíkovi, druhé trenéru Radku Holčákovi a již čtvrté majiteli stáje Monte Negro Jiřímu Posádovi. Zároveň se stal druhým vítězem Českého Derby, který do dostihu nastupoval jako nezvítězivší kůň, přičemž tím prvním byl před šesti lety také reprezentant stáje Monte Negro Mister Aviation.