Česky English
Drobečková navigace

Úvod > České derby > Historie Českého derby > 2016

2016

Ve čtvrtek 23. června se v Conseq Parku Velká Chuchle uskutečnil nejprestižnější klasický dostih sezóny, 96. ročník Mercedes-Benz Českého derby.

Modrá stuha

S VÍTĚZEM PO DOBĚHU...

Už třikrát se stal králem českých žokejů a v roce 2015 vyhrál dva klasické dostihy. Ve čtvrtek 23. června se však třiadvacetiletý Kazach Bauyržan Murzabajev dotkl dostihového nebe, neboť v Conseq Parku ve Velké Chuchli s hřebcem Gontcharem zvítězil v 96. Mercedes-Benz České derby.

Jak si ceníte prvního titulu v nejprestižnějším dostihu sezony?

„Je to krásný pocit, ale asi mně ještě úplně nedošlo, čeho jsem dosáhl. Samozřejmě je to můj největší úspěch kariéry. Jsem sice na jejím začátku, ale v Česku jsem již vyhrál vše, co jsem chtěl.“

Jak těžký to byl dostih?

„Žádného soupeře jsem nepodceňoval, všechny jsem bral vážně, ale až tak těžký nebyl. První oblouk jsem byl trochu zavřený, ten jsem nadjel venkem, ale jinak bylo všechno super. Trenér Šavujev chtěl, abych seděl kolem pátého šestého místa, což se na začátku nedařilo. Nikam jsem se ale nehnal, protože to byl rychlý dostih.“

Je Gontchar nejlepší kůň, jakého jste sedlal?

„Když vyhraje Derby, tak je to nejlepší kůň, i kdyby to bylo v Africe. Kůň cválal pěkně a na konci ukázal, že byl nejlepší v poli. Dvě stě metrů před cílem jsem věděl, že vyhrajeme.“

Jaké bude oslava?

„Nevím, ještě jsem Derby nikdy nevyhrál. Oslava bude ale až příští týden, protože v neděli jezdím v Bratislavě.“

Jak se vám poslouchala česká hymna? Hrála se, neboť je kůň registrovaný u nás, i když běhá v zahraničí…

„Když hráli hymnu kvůli mně, tak jsem byl velmi šťastný.“

Je to kůň do uvažované francouzské Ceny Vítězného oblouku?

„Ano, je to progresivní kůň a zlepšuje se. Chtěl bych se dostihu zúčastnit, majitel a trenér také.“

Vyhrál jste České derby velmi brzy, třeba Filip Minařík stále čeká…

„Každý to má dáno, ale měl jsem i štěstí. Podařilo se to brzy i díky trenérovi, který mi dává své nejlepší koně.“

Už nastala doba odejít do zahraničí?

„Pomalu na tom pracuji. Říkám si, že se žokej musí posouvat dál, když chce někam dojít. Mám to tak nastavené už z Kazachstánu a zatím se mi to daří. Příštím cílem je Německo.“

Gontchar

 

VÍTĚZEM DERBY JE GONTCHAR!

Za horkého letního počasí se čtvrtek vpodvečer v Conseq Parku Velká Chuchle uskutečnil nejprestižnější dostihový den sezóny, jehož vrcholem samozřejmě bylo 96. Mercedes-Benz České derby, 2400m klasický dostih s celkovou dotací 2,5 miliónu korun nejbohatší středoevropský rovinový dostih. Netradiční termín umožnil účinkování řady špičkových žokejů, působících v zahraničí, a tak pražské publikum vidělo v akci např. Filipa Minaříka, Eduarda Pedrozu, Václava Janáčka, Jozefa Bojka či Tomáše Lukáška.

Jako sázkový favorit nastupoval do dostihu vítěz Velké červnové ceny Timekeeper (2,3:1) před Gontcharem (3:1) a premiantem Starohájského kritéria Albe Backem (5,5:1). O poctivé tempo se postarali nejprve Petr Foret v sedle Sedmikrasky a posléze Pierantonio Convertino s Albe Backem, vedoucí trio stále doplňoval Rump Cimpr Campr, kterému Jozef Bojko poskytl velmi dobrý průběh dostihu a svěřenec Tomáše Váni se po vyrovnání pole v cílové rovině dostal na vedoucí pozici. U distančního terče (200 m před cílem) jej však zdolala Krasava, za níž se posouval i Bonys, ale to už ze středu pole vnější stopou zrychloval Gontchar.

V koncovce se jistě o jednu délku prosadil francouzský odchovanec Gontchar, za nímž zbylé stupně vítězů obsadili čeští rodáci: v posledním termínu dohlášená klisna Krasava (ž. Lukášek, tr. Vocásková, stáj Stanislav Chudáček, 17:1) a Bonys (ž. Verner, tr. Petrlík, stáj DAR, 35:1). V dalším těsném doběhu získala čtvrté místo stříbrná z Jarní ceny klisen Sedmikraska (ž. Foret, tr. Lisek, DS Pegas, 25:1), pátý finišoval jeden ze sázkových outsiderů Grace of Gracie (ž. Palík, tr. Horáková, stáj BORS Břeclav, 50:1), šestý a sedmý honorář vybojovali překvapivě nejlepší z trojice svěřenců Josefa Váni Urban Joy (ž. Zatloukal, stáj Lokotrans, 35:1) a Rumpl Cimpr Campr (tr. T. Váňa, Stáj Englicovi, 30:1). V extrémně zhuštěném dalším pořadí skončili Golden Devil, Timekeeper a Partyday, kterou na desáté pozici dělilo od vítěze pouhých tři a půl délky.

Gontchar dosavadní kariéru absolvoval ve Francii a toto bylo jeho první tuzemské vystoupení, vyhrál podruhé v životě. Jeho žokej, trojnásobný český šampión Bauyržan Murzabajev se v Derby prosadil poprvé a dočkal se zatím svého největšího úspěchu. Prvně České derby vyhrál také kosmopolitní majitel Valentin Bukhtoxarov, zatímco trenér Arslangirej Šavujev odsedlával již svého čtvrtého vítěze nejvýznamnější české klasiky.

Další dění:

Program otevřela Simsonova cena Blacktype Pedigree (II. k., 1200 m) pro dvouleté koně, v níž roli favorita jistě splnil vítěz květnového debutu Zock (stáj Joly, 2:1) s jednou s žokejských hvězd podvečera Eduardem Pedrozou v sedle a své trenérce Heleně Blažkové dal dárek k narozeninám, jež slavila právě v den derby-programu.

Ve 12. Ceně TRM (I. k., 1200 m) pak celkově šestým kariérním triumfem dokázal loňské vítězství obhájit pětiletý reprezentant stáje Syndikát V3J Nine ou Four (6:1), trenér Václav Luka vyhrál tento dostih potřetí za poslední čtyři ročníky, žokej, lídr průběžného pořadí šampionátu Jan Rája zaokrouhlil počet letošních plných zásahů na rovných dvacet.

Následnou 13. Tattersalls Mile (I. k., 1600 m) drtivou koncovkou ovládl čtyřletý valach Arif (15:1) s žokejem Václavem Janáčkem, účastník loňského Ruského derby si při tuzemské premiéře zapsal druhý kariérní triumf a ještě před Derby přinesl první vítězství dne trenéru Šavujevovi a majiteli Valentinu Bukhtoyarovovi.

Třetího triumfu v řadě, prvního v nejvyšší kategorii jistě dosáhla na scéně 37. Ceny reklamního atelieru PROART (I. k., 2200 m) pro tříleté klisny hnědka stáje ZZN Polabí-Luka Diredawa (7,5:1), čtyřnásobný a úřadující trenér-šampión Allan Petrlík ji do dostihu, stejně jako do oněch dvou předchozích, vítězných, nasedlal žokeji Janu Vernerovi.

Dlouhodobou příslušnost k tuzemské vytrvalecké elitě potvrdil start-cíl triumfem v 57. Zlatém poháru Rádia Impuls (I. k., 2400 m) šestiletý valach stáje Meridian Autor (3,5:1), svěřenec Františka Holčáka v roli druhého sázkového favorita dominoval již poosmé v kariéře a jeho žokej, světoběžník Pierantonio Convertino rozšířil seznam zemí, v nichž triumfoval, i o Českou republiku.

Druhé výhry v průběhu jedenácti dnů, čtvrté v kariéře, dosáhl v Ceně CK Martin Tour (II. k., 1800 m) pětiletý valach Master of Gold (tr. Wroblewski, stáj TVD, a. s., 3,5:1), v sedle sázkového druhého favorita 3,5:1 se vítězně prosadil úřadující slovenský a maďarský žokej-šampión Jaroslav Línek.

V dramatické koncovce závěrečné Ceny Betino (hdcp III. k., 1500 m) dosáhl čtvrtého životního prvenství pětiletý valach stáje Gabriela-Trachtová J’En Reve Deja (13:1), se svěřencem Tomáše Hurta sváteční podvečer vítězně uzavřel žokej Jaromír Šafář.