Česky English
Drobečková navigace

Úvod > České derby > Historie Českého derby > 2017

2017

97. České Derby České podnikatelské pojišťovny 

S VÍTĚZEM PO DOBĚHU...

Druhé vítězství v Českém derby si připsal velezkušený třiačtyřicetiletý žokej Jiří Palík. V roce 2005 zvítězil s klisnou Ready for Life, v neděli ve Velké Chuchli triumfoval s hřebcem Josephem, jehož otec Lando v roce 1993 v Hamburku ovládl Německé derby.

Jaký jste měli průběh dostihu?

„Nádherný! Kluci zvolili rozumný tempo, on ze začátku nestačil, tak jsem ho nechal plácat se na konci a pak se začínal rozjíždět. V polovině roviny jsme měli malou kolizi, po které trochu zavrávoral, ale jinak netahal, šetřil se, kde mohl, a když se mu to v rovince otevřelo…Vyhrál jako jeho otec v Hamburku z posledního místa na tvrdé půdě.“

Jak jste prožíval drtivý finiš a souboj s Janem Rájou v sedle Felixe?

„Tak, jsme tady pomalu ti nejstarší, tak jsme si to rozdali. Nešetřili jsme se, každý chtěl vyhrát. Nevíme, kdy taková šance bude příště. Pogratuloval mi, zasmáli jsme se…“

Joseph vlastně v derby ani nemusel běžet…

„Trenér Pavel Tůma mu moc nevěřil. Měl v derby tři koně, říkal, že jestli chci, tak ho můžu jet. Za to vítězství vlastně můžou poděkovat mně (smích).“

Jak se vám Joseph líbil v paddocku?

„Moc. Oproti Mostu už nebyl takovej zelenej, choval se úplně jinak, byl suchej, zralej. Věřil jsem, že bychom se do pátého mohli zamotat. Více ne, neboť tam byli lepší koně.“

Dají se nějak porovnat ta dvě vítězná derby?

„To je úplně něco jiného. V roce 2005 to bylo mnohem lehčí, ta kobyla vyhrála jednoduše, měl jsem super pozici na pátém místě. Tohle bylo zasloužený. Majitel Jiří Charvát si tohle derby nekoupil, ale vychoval.“

žokej Jiří Palík

MODROU STUHU ZÍSKAL OUTSIDER JOSEPH!

Poslední červnovou neděli vyvrcholila úvodní polovina metropolitní sezóny v Conseq Parku Velká Chuchle nejprestižnějším klasickým dostihovým dnem, jehož hlavní položkou samozřejmě bylo 97. České derby České podnikatelské pojišťovny (Gd-3, 2400 m, 3l. hř. + kl.), s dotací 2,5 mil. Kč opět nejbohatší rovinový dostih středoevropského regionu. Před návštěvou pěti tisícovek diváků se na rychlé dráze favoritům tentokrát příliš nedařilo a samotné Derby skončilo velmi překvapivě.

V šokujícím a dramatickém doběhu 97. Českého derby České podnikatelské pojišťovny se prosadil jeden z největších sázkových outsiderů a jediný tuzemský rodák ve startovním poli JOSEPH (50:1), který v epickém duelu o krátkou hlavu předčil stříbrného z Velké červnové ceny Felixe (ž. Rája, tr. Török, DS Pegas, 30:1), za nímž o dvě a půl délky na třetím místě finišoval vítěz slovenské Velké jarní ceny George Boole (ž. Šara, tr. F. Holčák, AGA-Vlachovice, 27:1). Mezi sedm nejlepších, beroucích dotované pozice, se z preferovaných aktérů vešel jedině premiant české Velké jarní ceny, čtvrtý Sir Sun (ž. Chaloupka, tr. Urbánek, stáj Lokotrans, 5,5:1), pátý skončil nenápadný Silver Ball (ž. Koplík, tr. Šavujev, stáj Valentin Bukhtoyarov, 60:1), nejnižší dva honoráře vydělali bronzový z Velké červnové ceny Aeneas (ž. Lukášek, tr. J. Váňa, stáj Statek Blata Český ráj, 20:1) a Irwin Forge (ž. Šmida, tr. R. Holčák, stáj UTRIN, 55:1). V koncovce se zcela propadli hlavní favorité Black Canyon (2,5:1 - 10.) a Nagano Gold (4:1 - 14.), kteří přivedli pole do cílové roviny, neumístil se ani poprvé v ČR představovaný Stellar Speed (4,5:1 - 9.).

V sedle Josepha druhého triumfu v české modré stuze dosáhl žokej Jiří Palík, když i svého prvního vítězství v Českém derby dosáhl s koněm českého chovu (2005 Ready for Life). Joseph do dostihu nastoupil sice jako premiant květnového mosteckého trialu Memoriálu dr. Frankenbergera, ale se startovním kurzem 50:1 se ze sázkového hlediska nakonec stal druhým nejpřekvapivějším vítězem v historii Českého derby. Trenér Pavel Tůma i majitel a chovatel vítězného koně Jiří Charvát se v nejprestižnějším klasickém dostihu roku dočkali premiérového prvenství.

Joseph dosáhl na rychlé dráze druhého nejlepšího času v historii Českého derby 2:29,19.

Další dění:

Program derby-odpoledne odstartovala druhá kapitola celoročního seriálu Fitmin Cup pro dvouleté české odchovance, Cena Výživových programů Fitmin (III. k., 1200 m), v níž se po boji o krk prosadil debutující svěřenec Tomáše Váni Quintero (Stáj Hradec, 10:1), v jehož sedle žokej Jan Verner získal 180. kariérní vítězství.

Následná 13. Cena TRM (I. k., 1200 m) už byla prvním z pětice jedničkových testů a po boji o půl délky ji v pátý životní triumf proměnil šestiletý valach stáje Lokotrans Hello Hobby (tr. Urbánek, 10:1) s žokejem Foretem, před překvapivě výborně jdoucím tříletým Darienem (ž. Verner, tr. Bartoš, stáj Licehamr, 25:1), třetí finišovala po matném jaru zlepšená vítězka loňské Svatováclavské ceny Anitschka (ž. Rája, tr. Šatra, stáj Joly, 14:1).

V pětici aktérů 14. Tattersalls Mile (I. k., 1600 m) se po velmi dobrém taktickém výkonu žokeje Bauyržana Murzabajeva již podesáté v kariéře (poprvé v ČR) naplno prosadil osmiletý matador Phu Hai (tr. Luka, stáj Leram, 5,5:1), jenž o půl a dvě délky předčil sledovanou dvojici Aldar (ž. Šafář, tr. Šavujev, stáj Ramzan Kadyrov, 1,6:1-fav.) a Dally Hit (ž. Palík, tr. Pejšková, Stáj Hippolit Star, 2,7:1).

To, co v sedle sedmiletého valacha Always on Sunday (tr. R. Holčák, 7,5:1) dokázal před devíti měsíci hvězdný Francouz Gérald Mossé, napodobila v 58. Conseq Zlatém poháru (I. k., 2400 m) žokejka Zuzana Vokálková, když téměř stylem start-cíl s reprezentantem stáje Monte Negro po třech letech podruhé získala triumf v tomto dostihu a zároveň si zapsala letošní vůbec první výhru, zatímco její čtyřnohý partner již sedmou kariérní. Druhým místem se blýskl bronzový z loňského Českého derby Bonys (ž. Laube, tr. Haris, stáj DAR, 20:1), jenž o nos zdolal tréninkového kolegu Fernanda (ž. Rája, Dostihová stáj Sedrik, 7:1).

Druhý nedělní triumf pro trenéra Pavla Tůmu a majitele Jiřího Charváta zařídila v 38. Ceně WAGO (I. k., 2200 m) pro tříleté klisny sázková druhá favoritka Hessoesse (3:1), jejíž žokej Jan Rája zaznamenal 450. rovinové vítězství kariéry a dvoustý plný zásah (včetně dvou překážkových) na pražské dráze. O tři čtvrtiny délky druhá finišovala v průběhu aktivní Luxia (ž. Šafář, tr. Haris, stáj DAR, 12:1), třetí skončila favoritka Coffola (ž. Murzabajev, tr. Luka, stáj PMA Racing Syndicate, 2,2:1).

První důležité sezónní mření sil dvouletých koní, Simsonovu cenu Tüchler (II. k., 1200 m) si jako druhé životní prvenství zapsal jeden z trojice zástupců stáje Rabbit Trhový Štěpánov, a zároveň jeho vlastní odchovanec, Golden Alighieri (ž. Mach, tr. Juránek, 3,5:1- druhý fav.), čtyři délky za ním druhým místem zahájil kariéru Lianel (ž. Rája, tr. Vocásková, stáj Hana Horčičková, 4,5:1), se stejným odstupem třetí skončila vítězova stájová kolegyně, také debutující Rabbit Bated (ž. Laube, 14:1).

Trojnásobný český žokej-šampión a aktuálně devátý muž německého šampionátu Bauyržan Murzabajev dosáhl v neděli devětatřicátého kariérního double, již pátého v letošním roce, když vyhrál závěrečnou Cenu EBF (III. k., 1800 m) pro nezvítězivší tříleté v sedle perspektivního debutanta Stáje Marcelewo Polish Pearl (tr. Wroblewski), kterého navzdory absenci dostihových zkušeností sázející správně poslali na trať jako favorita s kurzem 2,5:1.