Česky English
Drobečková navigace

Úvod > O závodišti

O závodišti

Závodiště Praha-Velká Chuchle

ChuchleNa dostihovém závodišti Velká Chuchle se konají cvalové i klusácké dostihy. Nachází se na jižním okraji Prahy, v městské části Velká Chuchle, na levém břehu Vltavy. Dostihy se zde konají od začátku dubna do konce října, s výjimkou letní pauzy v červenci a srpnu.

Závodiště bylo otevřeno 28. září 1906. Úplně prvním koněm, kterému se podařilo zvítězit, byla klisna Vision v sedle se svým majitelem, zvěrolékařem Františkem Bartoschem. Ve slunečnou neděli 22. května 1921 se zde běželo první Československé derby. Významnou událostí bylo Čs. derby 1931, které oficiálně navštívil prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Přihlížel vítězství hřebce Oskara s jezdcem Jiřím Eschem. Za éry první republiky se chuchelské dostihy těšily velké přízni veřejnosti a jejich navštěvování bylo i společenskou událostí. Setkávaly se zde známé osobnosti, např. Vlasta Burian, Ferenc Futurista, Rudolf Deyl st., Adina Mandlová, aj.

Od roku 1953 do roku 1990 byla pořadatelem dostihů ve Velké Chuchli organizace Státní závodiště. V roce 1985 byly strženy původní dřevěné secesní tribuny a postavena nová železobetonová tribuna s kapacitou sedících 4000 diváků, otevřená na jaře 1991. Po majetkoprávně nejisté éře 90. let 20. století se na konci roku 2001 stala pořadatelem dostihů společnost TMM, s. r. o., která se snaží spolehlivě naplňovat vizi rozvoje celého areálu a zlepšování podmínek pro dostihový sport v Praze.

V zimě 2017 závodiště získali manželé Radovan a Marie Vítkovi a pro další období jsou připravovány velkolepé změny a vysoké investice, které areál posunou na úroveň špičkových evropských středisek dostihového a jezdeckého sportu.

Nejvýznamnějším dostihovým dnem současnosti je České derby, které se koná pokaždé třetí červnovou neděli. Derby spolu se dvěma dalšími klasickými testy tříletých koní - Velkou jarní cenou a St. Leger - tvoří takzvanou klasickou Trojkorunu. Dotace (celkový součet cen v dostihu) je 2,500.000 Kč, a tak je České derby nejbohatším klasickým dostihem ve středoevropském regionu.

 

Parametry dostihové dráhy