Česky English
Drobečková navigace

Úvod > listiny vítězů > VCP+STL

LISTINA VÍTĚZŮ VELKÉ CENY PRAHY (1600 m, tříletí a starší) / ROLL OF WINNERS (1m, 3yo+)

rok / year vítězný kůň / winning horse jezdec / jockey majitel / owner čas / time trenér / trainer
2018 SAŠA(GB), 4 Vendula Korečková Stáj Lascar-Váňa 1:39,4 Tomáš Váňa
2017 NOBLE CLIFFS(FR), 3 Petr Foret DS Pegas 1:38,6 Dalibor Török
2016 SHAMALGAN(FR), 9 Milan Zatloukal Ardak Amirkulov 1:40,1 Artur Resulov
2015 TAMARIND COVE(IRE), 3 Jaromír Šafář Statek Blata Český Ráj 1:40,7 Josef Váňa
2014 LIMARIO(GER), 4 Bauyržan Murzabajev Valentin Bukhtoyarov 1:40,7 Arslangirej Šavujev
2013 DUX SCHOLAR(GB), 5 Bauyržan Murzabajev Ramzan Kadyrov 1:41,4 Arslangirej Šavujev
2012 ALL THE EVIL(IRE), 4 Zdenko Šmida Meridian 1:38,0 František Holčák
2011 ROCHES CROSS(IRE), 3 Tomáš Lukášek Jasna 1:40,8 Josef Váňa
2010 CORCOVADA(IRE), 3 Milan Zatloukal DAR 1:35,84 Václav Luka
2009 SHARPOUR(IRE), 5 Václav Janáček YOKO 1:39,2 Zdeno Koplík
2008 BLUE CORAL(IRE), 4 Jiří Chaloupka Dr. Charvát 1:37,2 Tomáš Šatra
2007 BLUE CORAL(IRE), 3 Iva Miličková Dr. Charvát 1:39,5 Tomáš Šatra
2006 DE ROBERTO(IRE), 3 Martina Havelková Dr. Charvát 1:36,4 František Holčák
2005 TORLUS(GER), 4 Jiří Chaloupka Ereka -Kaucký 1:39,4 Zdeno Koplík
2004 ZAMBESI(GER), 5 Gary Hind Dr. Charvát 1:38,6 Josef Váňa
2003 KIFAAB, 3 Radek Koplík Martin Wolf-Clint 1:37,7 Martin Wolf
2002 TRIBAL INSTINCT(IRE), 4 Lukáš Kasal Ray Racing 1:39,3 František Holčák
2001 TRIBAL INSTINCT(IRE), 3 Lukáš Kasal Ray Racing 1:39,9 František Holčák
2000 WILD RAIN(HOL), 3 Blanka Šarinová Wassenaar Tjeerd 1:37,7 Ivana Pejšková
1999 NEAR DANCER(IRE), 5 Karol Šarina Stavební nové izolace 1:40,7 Tomáš Šatra
1998 BLUERIDGE DANCER(IRE), 3  Ivan Kub FCC Folprecht Brno 1:36,8 František Holčák
1997 GAY DEVIL(GB), 6 René Koplík Večerník - Praha 1:38,2 František Vítek
1996 PALOMIA(FR), 5 René Koplík IPB 1:38,2 Václav Chaloupka
1995 GAY DEVIL(GB), 4 Adam Shoults Večerník - Praha 1:38,8 František Vítek
1994 BROCHWICZ(POL), 6 William Lord Conet Trade Praha 1:44,0 František Holčák
1993 AJANTA(GB), 3 Karol Šarina Večerník Praha 1:38,0 František Vítek
1992 TALDARI(IRE), 4 Piotr Piatkowski Stáj Quo Vadis Hanex 1:38,4 Jaroslav Hanáček
1991 EMIN(SU), 3 Vladimir Šatalov Stáj Elbrus 1:38,5 Arslangirej Šavujev
1990 RYAN'S GIFT(USA), 4 Albert Klimscha Farma Kentaurus 1:42,7 Theresa Klimscha
1989 INERCJA(POL), 4 Tomáš Váňa JZD Březůvky I 1:39,7 František Vítek
1988 BOLERO(GDR), 4 Lutz Pyritz VER Strausberg 1:37,9 Werner Bauermaeister
1987 TURMALIN(GDR), 4 Angelika Glodde VER Halle 1:42,6 Joachim Müller
1986 HÁROŠ, 5 Josef Dolejší JZD Dolní Němčí 1:40,6 Luboš Janecký
1985 VILNIUS(POL), 4 Mieczyslaw Melnicki SK Widzów 1:37,6 Bogdan Ziemianski
1984 KLEÓN, 3 Vlastimil Smolík Hřebčín Napajedla 1:40,6 František Vítek
1983 JAGUAR(POL), 4 Janusz Kozlowski Hřebčín Moszna 1:38,4 Ludwik Buidens
1982 JAGUAR(POL), 3 Bronislaw Mazurek Hřebčín Moszna 1:37,4 Ludwik Buidens
1981 PAPELOTTE, 3 Vladislav Pekný St.st. Praha západ - Jeneč 1:44,5 Josef Záveský
1980 AGADIR, 4 Ferdinand Minařík st. Turf klub SSM 1:40,5 Jaroslav Mašek
1979 DIAKOWA(POL), 3 Roman Maciejak SK Rzecna 1:39,1 Mieczyslaw Zuber

  

VELKÁ CENA PRAHY se na chuchelské dráze koná pravidelně od roku 1979 (třikrát bylo jejím dějištěm jiné závodiště: v letech 1990 a 1995, když se dobudovávala současná tribuna resp. nastaly problémy tehdejšího pražského pořadatele, to byly Karlovy Vary a v roce 2002, po velké letní povodni, se dostih uskutečnil v Mostě). V termínové listině tato zkouška zaujímá jedno z nejdůležitějších míst. Jedná se totiž o srovnávací meziročníkový test, v němž měří síly nejlepší tříletí koně (tzv. klasický ročník) se špičkovými, již prověřenými zástupci starší generace. Tříletí mílaři mají svůj sezónní vrchol v podobě květnové Velké jarní ceny a zářijová Velká cena Prahy je logickým dalším krokem v jejich kariéře, kdy se v důležitém dostihu postaví proti čtyřletým a starším „borcům“.

ZAJÍMAVOSTI DOSTIHU:

Vítězkou premiérového ročníku se před čtyřmi dekádami stala polská klisna Diakowa, prvním domácím premiantem byl o rok později hřebec Agadir.

Dosud žádnému koni se nepodařilo vyhrát třikrát, dvojnásobné vítěze zná historie zatím čtyři (1982 a 1983 Jaguar, 1995 a 1997 Gay Devil, 2001 a 2002 Tribal Instinct, 2007 a 2008 Blue Coral).

Držitelkou časového rekordu dostihu (jenž je zároveň i rekordem chuchelské dráhy na trati 1600 metrů) je klisna Corcovada, která v roce 2010 triumfovala v čase 1:35,84.

Žádný z jezdců se neprosadil více než dvakrát, dvou triumfů dosáhli Bauyržan Murzabajev (2013 a 2014), Jiří Chaloupka (2005 a 2008), Karol Šarina (1993 a 1999), Lukáš Kasal (2001 a 2002), Milan Zatloukal (2010 a 2016) a René Koplík (1996 a 1997).

Pětkrát zvítězily ženy v sedle: v roce 1987 žokejka z někdejší NDR Angelika Glodde, v roce 2000 Blanka Šarinová, o šest let později Martina Havelková, rok po ní Iva Miličková a vloni Vendula Korečková.

Nejúspěšnějším trenérem historie dostihu je František Holčák z Velkých Karlovic, jehož svěřenci /zatím/ vyhráli šest ročníků (v letech 1994 až 2012).

Nejvíce majitelských vítězství má na kontě Jiří Charvát, reprezentanti jeho stáje triumfovali /zatím/ čtyřikrát (2004 až 2008).

 

LISTINA VÍTĚZŮ ST LEGER (2800 m, tříletí hřebci a klisny) / ROLL OF WINNERS (1m 6f, 3yo c+f)

rok / year vítězný kůň / winning horse jezdec / jockey majitel / owner čas / time trenér / trainer
2018 BLESSED KISS(FR) Václav Janáček Yerbol Baizharkinov 3:06,6 Igor Endaltsev
2017 NAGANO GOLD(GB) David Liška Syndikát V3J 3:04,5 Václav Luka
2016 GRACE OF GRACIE(FR) Jiří Palík BORS Břeclav, a. s. 2:56,6 Lenka Horáková
2015 SANOK(POL) Václav Janáček Nýznerov 3:04,0 Grzegorz Wroblewski
2014 CHEEKY CHAPPIE(IRE) Jiří Chaloupka Monte Negro 3:01,9 Radek Holčák
2013 ALWAYS ON SUNDAY(FR) Milan Zatloukal Monte Negro 3:03,4 František Holčák
2012 ATACK(GER) Jaroslav Línek EMOP 3:00,3 Zuzana Kubovičová
2011 KATELBACH(GER) Gary Hind EMOP 3:02,5 Zuzana Kubovičová
2010 TARO(POL) Tomáš Lukášek Viktor Komárek 3:04,0 Josef Váňa
2009 AGE OF JAPE(POL) Jean Pierre Lopez Bača Palkovice 2:59,3 František Holčák
2008 URODOS(POL) Jakub Pavlíček DS Dvorce 2:56,5 Pavel Tůma
2007 SAVIGNON(POL) Tomáš Lukášek Wrbna Racing 3:01,1 Čestmír Olehla
2006 RYAN(IRE) Petr Kubík MPL Racing 3:02,7 Jaroslav Hanáček
2005 READY FOR LIFE Jan Rája Buc-Film 2:56,33 Josef Váňa
2004 DARSALAM(IRE) Konstantin Kobzarev Turan 2:59,9 Arslangirej Šavujev
2003 RADBEC Ilona Třešňáková Výstavba Hostivice 3:02,2 Oliva Faltová
2002 PODEROSO(GER) Dalibor Török Galaxie-H.M. 3:13,9 Pavla Váňová
2001 TRIBAL INSTINCT(IRE) Karol Šarina Ray Racing 3:08,6 František Holčák
2000 BALLET DU BOLSHOI(USA) Karol Šarina Edoc Brno 3:00,2 Martin Suchánek
1999 BOHEMIAN LAD(IRE) Karol Šarina Stáj Joly 3:03,6 Ferdinand Minařík st.
1998 POLYNÉSIA Marie Zobalová Vanda Březůvky 3:11,8 Vitězslav Vanda
1997 LIBRILLA(FR) Jiří Chaloupka Centrotex 2:57,5 Václav Chaloupka
1996 GLOWING(FR) William Lord Kora-Law Soziri V.Karlovice 3:01,1 František Holčák
1995 REGULUS  Libor Šindar  Nicola Ahrend 3:05,0 František Vítek
1994 PROGRESSION(GB) Karol Šarina 20th Century 2:59,3 Tomáš Šatra
1993 FAUST (SU)  Ramil Děmidov Holba a spol. a.s. 3:04,9 František Holčák
1992 LAW SOZIRI(IRE) Tomáš Váňa Stáj Troják 3:02,2 František Holčák
1991 REZON(SU)  Ramil Děmidov Stáj Elbrus 3:00,3 Arslangirej Šavujev
1990 BALÚ  Romana Neslerová  K.p. Tlumačov - Napajedla 3:11,9 Jiří Janda
1989 LANCELOT  Vlastimil Smolík K.p. Tlumačov - Napajedla 3:07,8 František Vítek
1988 ARVA Vlastimil Smolík PP Topolčianky 3:05,1 František Vítek
1987 ZANA  Stanislav Koubek  JZD Slušovice 3:10,8 Václav Chaloupka
1986 NIKOLA  Karol Šarina PP Šamorín 3:03,1 Harry Petrlík
1985 STRELA  Karol Šarina PP Šamorín 3:07,4 Harry Petrlík
1984 REDAKTA  Stanislav Koubek  Hřebčín Napajedla 3:07,2 Jaroslav Mašek
1983 CENTURIE  Vlastimil Smolík TJ Tatran Praha 2:58,7 František Vítek
1982 VLNA  Jaroslav Michna JZD Všelibice 3:03,6 František Vítek
1981 FREDA  Josef Dolejší PP Šamorín 3:03,0 Harry Petrlík
1980 LATINA  Vlastimil Smolík Hřebčín Napajedla 3:01,5 František Vítek
1979 SARNA(SU)  Josef Dolejší PP Šamorín 3:11,5 Miroslav Šusta
1978 SAPO CS(IRE)  Karol Šarina ŠPÚ Motešice 3:06,3 Břetislav Karel
1977 KENTO Ferdinand Minařík st. Stáj Xaverov 3:10,3 Tomáš Šatra
1976 COBALT  Jaroslav Kunčar St.st. Benešov 3:02,1 František Vítek
1975 CAVALERIE  Jan Košťál Hřebčín Napajedla 3:02,8 Jaroslav Mašek
1974 LAKMUS Miloslava Hermansdorferová St.st. Benešov 3:10,9 Josef Krištůfek
1973 LIRA  František Huleš Hřebčín Napajedla 3:04,9 Jaroslav Mašek
1972 VICTOR  Jaroslav Drlík  PP Kladruby 3:07,3 Josef Krištůfek
1971 CONTINENTAL  František Huleš Hřebčín Napajedla 3:04,9 Jaroslav Mašek
1970 SIGHAM  Theodor Pechát Drůbežnictví Xaverov 3:03,1 Tomáš Šatra
1969 CARAVELLA  Miroslav Šusta Stáj Xaverov 3:03,9 Jaroslav Houra
1968 SIESTA  Ferdinand Minařík st. Hřebčín Napajedla 3:10,3 Václav Čechura
1967 VARDAR  Karel Krejčí Hřebčín Napajedla 3:05,0 Nikolaj M. Laks
1966 DONALD  Nikolaj M. Laks SPÚ Písek 3:10,8 Nikolaj M. Laks
1965 LISTR  Nikolaj M. Laks SPÚ Napajedla 3:01,9 Nikolaj M. Laks
1964 MOLODĚC  Bohumil Grešínský  SPÚ Xaverov 3:12,5 Stanislav Bárta
1963 SIENA  Antonín Lukášek  ŠPÚ Šamorín 3:02,2 Jaroslav Houra
1962 LYON  Josef Bořík ŠPÚ Motešice 3:05,2 František Hurban
1961 BUK  Josef Šach SPS Xaverov 3:12,5 František Hofbauer
1960 CORNET  Josef Šach SPS Xaverov 3:10,4 František Hofbauer
1959 JASMÍN  Karel Havelka Hřebčín Napajedla 3:01,5 Josef Celler
1958 HAVRAN Karel Havelka Hřebčín Napajedla 3:06,5 Josef Celler
1957 VALON  Josef Šach VP Písnice 2:59,6 Josef Koloc
1956 BLYSKAČ František Toušek Št. žrebčín Horné Motešice 3:06,2 František Hurban
1955 MASIS  Viktor Čahoj  Hřebčín Napajedla 3:03,5 Josef Celler
1954 SYMBOL Jaroslav Mašek Št. žrebčín Prešov 3:04,4 Karel Truhlář
1953 POVÁŽAN  Josef Bořík Št. m. Gomba 3:01,8 Jaroslav Houra
1952 DETVAN  Karel Havelka Št. m. Gomba 3:15,4 Jaroslav Houra
1951 LIAN Karel Havelka Stáj JCČZ 3:02,2 Jaroslav Houra
1950 PATRON  Josef Šach Stáj Bobot 3:05,5 František Hurban
1949 LÁN  Oldřich Merta Stáj Muška 3:09,0 Jaroslav Houra
1948 BRAT Karel Havelka Stáj Muška 3:04,6 Jaroslav Houra
1947 PANOŠ František Hofbauer  Stáj A.P. 3:26,2 Josef Celler
1946 LADYCAP  Josef Šach Hřebčín Napajedla 3:14,5 Josef Koloc

 

ST LEGER je posledním a nejdelším z pětice tzv. klasických dostihů, vrcholných zkoušek, určených během sezóny pouze tříletým hřebcům a klisnám. První ročník byl ve Velké Chuchli uspořádán v roce 1946 a jeho uskutečnění zároveň dalo u nás vzniknout tzv. Klasické trojkoruně, kterou St Leger tvoří spolu s dalšími dvěma testy tříletých hřebců a klisen, květnovou Velkou jarní cenou (zal. 1922) a červnovým Českým derby (zal. 1921). Zbývající dva klasické dostihy, Jarní cena klisen a Oaks, jsou pak určeny pouze klisnám. St Leger měří 2800 metrů (z anglické předlohy cca 1 3/4 míle) a u koní testuje vytrvalost. Někdy bývá přezdíván "dlouhá smrt" a také se k němu váže rčení, že zatímco Derby vyhrává nejšťastnější, v St Leger vítězí ten nejlepší.

Jako všechny klasické dostihy, má i tento svůj vzor v anglickém originálu, konaném na závodišti Doncaster již od roku 1776 a pojmenovaném na počest tehdejšího britského důstojníka a politika Anthonyho Legera.

ZAJÍMAVOSTI DOSTIHU:

Vítězkou premiérového ročníku se stala klisna Ladycap s legendárním žokejem Josefem Šachem.

St Leger je posledním dostihem Klasické trojkoruny, kterou u nás dosud dokázalo získat sedm koní (1947 Panoš, 1954 Symbol, 1956 Blyskač, 1988 zatím jediná klisna Arva, 1996 Glowing, 2001 Tribal Instinct a 2009 Age of Jape).

Držitelkou časového rekordu dostihu (jenž je zároveň i rekordem chuchelské dráhy na trati 2800 metrů) je vítězka z roku 2005 Ready for Life, která jej zvládla v čase 2:56,33.

Klisnám se obecně v tomto dostihu velmi daří - zvítězily zatím devatenáctkrát (nejvíc ze všech dostihů Klasické trojkoruny) a zcela unikátně v dekádě 1979-1988 klisny vyhrály devět z desti ročníků!

Jezdeckým rekordmanem je Karol Šarina se sedmi triumfy z let 1978 až 2001 (a také jako dosud jediný z jezdců dosáhl čistého hattricku, 1999-2001), pětkrát vyhráli Karel Havelka a Josef Šach.

Čtyřikrát zvítězily ženy v sedle: v roce 1974 Miloslava Hermansdorferová, roku 1990 Romana Neslerová, o osm let později Marie Zobalová a v roce 2003 Ilona Hronová (dříve Třešňáková).

Nejvíc trenérských triumfů nasbírali Jaroslav Houra (v letech 1948 až 1969) a František Vítek (mezi lety 1976 a 1995), jejichž svěřenci zvítězili sedmkrát, šest výher má /zatím/ na kontě František Holčák.

Nejvíce majitelských vítězství dosáhly stáje Hřebčína Napajedla, jejichž reprezentanti v letech 1946 až 1990 zaznamenali celkem čtrnáct triumfů.

Stabilním dějištěm je Velká Chuchle, nicméně třikrát jej hostily jiné dráhy: v letech 1985 a 1990, když se stavěla současná tribuna, to byly Karlovy Vary a v roce 2002, po velké letní povodni, se dostih konal v Mostě.