Česky English
Drobečková navigace

Úvod > listiny vítězů > STL

LISTINA VÍTĚZŮ ST LEGER (2800 m, tříletí hřebci a klisny) / ROLL OF WINNERS (1m 6f, 3yo c+f)

rok / year vítězný kůň / winning horse jezdec / jockey majitel / owner čas / time trenér / trainer
2019 RAMSSIO(FR) Jan Verner Hrubý 2:56,8 Václav Luka
2018 BLESSED KISS(FR) Václav Janáček Yerbol Baizharkinov 3:06,6 Igor Endaltsev
2017 NAGANO GOLD(GB) David Liška Syndikát V3J 3:04,5 Václav Luka
2016 GRACE OF GRACIE(FR) Jiří Palík BORS Břeclav, a. s. 2:56,6 Lenka Horáková
2015 SANOK(POL) Václav Janáček Nýznerov 3:04,0 Grzegorz Wroblewski
2014 CHEEKY CHAPPIE(IRE) Jiří Chaloupka Monte Negro 3:01,9 Radek Holčák
2013 ALWAYS ON SUNDAY(FR) Milan Zatloukal Monte Negro 3:03,4 František Holčák
2012 ATACK(GER) Jaroslav Línek EMOP 3:00,3 Zuzana Kubovičová
2011 KATELBACH(GER) Gary Hind EMOP 3:02,5 Zuzana Kubovičová
2010 TARO(POL) Tomáš Lukášek Viktor Komárek 3:04,0 Josef Váňa
2009 AGE OF JAPE(POL) Jean Pierre Lopez Bača Palkovice 2:59,3 František Holčák
2008 URODOS(POL) Jakub Pavlíček DS Dvorce 2:56,5 Pavel Tůma
2007 SAVIGNON(POL) Tomáš Lukášek Wrbna Racing 3:01,1 Čestmír Olehla
2006 RYAN(IRE) Petr Kubík MPL Racing 3:02,7 Jaroslav Hanáček
2005 READY FOR LIFE Jan Rája Buc-Film 2:56,33 Josef Váňa
2004 DARSALAM(IRE) Konstantin Kobzarev Turan 2:59,9 Arslangirej Šavujev
2003 RADBEC Ilona Třešňáková Výstavba Hostivice 3:02,2 Oliva Faltová
2002 PODEROSO(GER) Dalibor Török Galaxie-H.M. 3:13,9 Pavla Váňová
2001 TRIBAL INSTINCT(IRE) Karol Šarina Ray Racing 3:08,6 František Holčák
2000 BALLET DU BOLSHOI(USA) Karol Šarina Edoc Brno 3:00,2 Martin Suchánek
1999 BOHEMIAN LAD(IRE) Karol Šarina Stáj Joly 3:03,6 Ferdinand Minařík st.
1998 POLYNÉSIA Marie Zobalová Vanda Březůvky 3:11,8 Vitězslav Vanda
1997 LIBRILLA(FR) Jiří Chaloupka Centrotex 2:57,5 Václav Chaloupka
1996 GLOWING(FR) William Lord Kora-Law Soziri V.Karlovice 3:01,1 František Holčák
1995 REGULUS Libor Šindar Nicola Ahrend 3:05,0 František Vítek
1994 PROGRESSION(GB) Karol Šarina 20th Century 2:59,3 Tomáš Šatra
1993 FAUST (SU) Ramil Děmidov Holba a spol. a.s. 3:04,9 František Holčák
1992 LAW SOZIRI(IRE) Tomáš Váňa Stáj Troják 3:02,2 František Holčák
1991 REZON(SU) Ramil Děmidov Stáj Elbrus 3:00,3 Arslangirej Šavujev
1990 BALÚ Romana Neslerová K.p. Tlumačov - Napajedla 3:11,9 Jiří Janda
1989 LANCELOT Vlastimil Smolík K.p. Tlumačov - Napajedla 3:07,8 František Vítek
1988 ARVA Vlastimil Smolík PP Topolčianky 3:05,1 František Vítek
1987 ZANA Stanislav Koubek JZD Slušovice 3:10,8 Václav Chaloupka
1986 NIKOLA Karol Šarina PP Šamorín 3:03,1 Harry Petrlík
1985 STRELA Karol Šarina PP Šamorín 3:07,4 Harry Petrlík
1984 REDAKTA Stanislav Koubek Hřebčín Napajedla 3:07,2 Jaroslav Mašek
1983 CENTURIE Vlastimil Smolík TJ Tatran Praha 2:58,7 František Vítek
1982 VLNA Jaroslav Michna JZD Všelibice 3:03,6 František Vítek
1981 FREDA Josef Dolejší PP Šamorín 3:03,0 Harry Petrlík
1980 LATINA Vlastimil Smolík Hřebčín Napajedla 3:01,5 František Vítek
1979 SARNA(SU) Josef Dolejší PP Šamorín 3:11,5 Miroslav Šusta
1978 SAPO CS(IRE) Karol Šarina ŠPÚ Motešice 3:06,3 Břetislav Karel
1977 KENTO Ferdinand Minařík st. Stáj Xaverov 3:10,3 Tomáš Šatra
1976 COBALT Jaroslav Kunčar St.st. Benešov 3:02,1 František Vítek
1975 CAVALERIE Jan Košťál Hřebčín Napajedla 3:02,8 Jaroslav Mašek
1974 LAKMUS Miloslava Hermansdorferová St.st. Benešov 3:10,9 Josef Krištůfek
1973 LIRA František Huleš Hřebčín Napajedla 3:04,9 Jaroslav Mašek
1972 VICTOR Jaroslav Drlík PP Kladruby 3:07,3 Josef Krištůfek
1971 CONTINENTAL František Huleš Hřebčín Napajedla 3:04,9 Jaroslav Mašek
1970 SIGHAM Theodor Pechát Drůbežnictví Xaverov 3:03,1 Tomáš Šatra
1969 CARAVELLA Miroslav Šusta Stáj Xaverov 3:03,9 Jaroslav Houra
1968 SIESTA Ferdinand Minařík st. Hřebčín Napajedla 3:10,3 Václav Čechura
1967 VARDAR Karel Krejčí Hřebčín Napajedla 3:05,0 Nikolaj M. Laks
1966 DONALD Nikolaj M. Laks SPÚ Písek 3:10,8 Nikolaj M. Laks
1965 LISTR Nikolaj M. Laks SPÚ Napajedla 3:01,9 Nikolaj M. Laks
1964 MOLODĚC Bohumil Grešínský SPÚ Xaverov 3:12,5 Stanislav Bárta
1963 SIENA Antonín Lukášek ŠPÚ Šamorín 3:02,2 Jaroslav Houra
1962 LYON Josef Bořík ŠPÚ Motešice 3:05,2 František Hurban
1961 BUK Josef Šach SPS Xaverov 3:12,5 František Hofbauer
1960 CORNET Josef Šach SPS Xaverov 3:10,4 František Hofbauer
1959 JASMÍN Karel Havelka Hřebčín Napajedla 3:01,5 Josef Celler
1958 HAVRAN Karel Havelka Hřebčín Napajedla 3:06,5 Josef Celler
1957 VALON Josef Šach VP Písnice 2:59,6 Josef Koloc
1956 BLYSKAČ František Toušek Št. žrebčín Horné Motešice 3:06,2 František Hurban
1955 MASIS Viktor Čahoj Hřebčín Napajedla 3:03,5 Josef Celler
1954 SYMBOL Jaroslav Mašek Št. žrebčín Prešov 3:04,4 Karel Truhlář
1953 POVÁŽAN Josef Bořík Št. m. Gomba 3:01,8 Jaroslav Houra
1952 DETVAN Karel Havelka Št. m. Gomba 3:15,4 Jaroslav Houra
1951 LIAN Karel Havelka Stáj JCČZ 3:02,2 Jaroslav Houra
1950 PATRON Josef Šach Stáj Bobot 3:05,5 František Hurban
1949 LÁN Oldřich Merta Stáj Muška 3:09,0 Jaroslav Houra
1948 BRAT Karel Havelka Stáj Muška 3:04,6 Jaroslav Houra
1947 PANOŠ František Hofbauer Stáj A.P. 3:26,2 Josef Celler
1946 LADYCAB Josef Šach Hřebčín Napajedla 3:14,5 Josef Koloc

 

ST LEGER je posledním a nejdelším z pětice tzv. klasických dostihů, vrcholných zkoušek, určených během sezóny pouze tříletým hřebcům a klisnám. První ročník byl ve Velké Chuchli uspořádán v roce 1946 a jeho uskutečnění zároveň dalo u nás vzniknout tzv. Klasické trojkoruně, kterou St Leger tvoří spolu s dalšími dvěma testy tříletých hřebců a klisen, květnovou Velkou jarní cenou (zal. 1922) a červnovým Českým derby (zal. 1921). Zbývající dva klasické dostihy, Jarní cena klisen a Oaks, jsou pak určeny pouze klisnám. St Leger měří 2800 metrů (z anglické předlohy cca 1 3/4 míle) a u koní testuje vytrvalost. Někdy bývá přezdíván "dlouhá smrt" a také se k němu váže rčení, že zatímco Derby vyhrává nejšťastnější, v St Leger vítězí ten nejlepší.

Jako všechny klasické dostihy, má i tento svůj vzor v anglickém originálu, konaném na závodišti Doncaster již od roku 1776 a pojmenovaném na počest tehdejšího britského důstojníka a politika Anthonyho Legera.

ZAJÍMAVOSTI DOSTIHU:

Vítězkou premiérového ročníku se stala klisna Ladycap s legendárním žokejem Josefem Šachem.

St Leger je posledním dostihem Klasické trojkoruny, kterou u nás dosud dokázalo získat sedm koní (1947 Panoš, 1954 Symbol, 1956 Blyskač, 1988 zatím jediná klisna Arva, 1996 Glowing, 2001 Tribal Instinct a 2009 Age of Jape).

Držitelkou časového rekordu dostihu (jenž je zároveň i rekordem chuchelské dráhy na trati 2800 metrů) je vítězka z roku 2005 Ready for Life, která jej zvládla v čase 2:56,33.

Klisnám se obecně v tomto dostihu velmi daří - zvítězily zatím devatenáctkrát (nejvíc ze všech dostihů Klasické trojkoruny) a zcela unikátně v dekádě 1979-1988 klisny vyhrály devět z desti ročníků!

Jezdeckým rekordmanem je Karol Šarina se sedmi triumfy z let 1978 až 2001 (a také jako dosud jediný z jezdců dosáhl čistého hattricku, 1999-2001), pětkrát vyhráli Karel Havelka a Josef Šach.

Čtyřikrát zvítězily ženy v sedle: v roce 1974 Miloslava Hermansdorferová, roku 1990 Romana Neslerová, o osm let později Marie Zobalová a v roce 2003 Ilona Hronová (dříve Třešňáková).

Nejvíc trenérských triumfů nasbírali Jaroslav Houra (v letech 1948 až 1969) a František Vítek (mezi lety 1976 a 1995), jejichž svěřenci zvítězili sedmkrát, šest výher má /zatím/ na kontě František Holčák.

Nejvíce majitelských vítězství dosáhly stáje Hřebčína Napajedla, jejichž reprezentanti v letech 1946 až 1990 zaznamenali celkem čtrnáct triumfů.

Stabilním dějištěm je Velká Chuchle, nicméně třikrát jej hostily jiné dráhy: v letech 1985 a 1990, když se stavěla současná tribuna, to byly Karlovy Vary a v roce 2002, po velké letní povodni, se dostih konal v Mostě.